A világ egyik legismertebb és legjelentősebb múzeumának otthont adó épület minden szempontból lélegzetelállító alkotás. Oroszországban, Szentpéterváron a Néva folyó mentén helyet foglaló Téli Palota az 1700-as évek közepén épült és egészen a cári birodalom végéig a mindenkori uralkodó kezében volt. Az orosz forradalom után, pontosabban 1922-től a ma is jól ismert Ermitázs múzeum kiállításainak az otthona.
A lenyűgöző épületegyüttest I. Péter cár utasítására kezdték el építeni, barokk stílusban, azonban az építkezés végét már nem érhette meg. A helyébe lépő Nagy Katalin ízlése merőben eltért elődjétől, így neoklasszicista elemek is jócskán fellelhetők a Palota mai megjelenésében.
A cárnő rajongott a műalkotásokért, támogatta a művészetet és még kiállítást is szervezett a Téli Palotában. Így nem meglepő, hogy idővel az épület végleg a művészetek kincsestárává vált. Ma az Ermitázsban olyan művészek alkotásai láthatóak, mint Leonardo da Vinci, Tiziano, Rembrandt, vagy éppen Vincent van Gogh. Persze a Téli Palota önmagában is lélegzetelállító látványt nyújt, hiszen márvány és gránit falait kivételesen díszített mennyezet és olasz csillárok egészítik ki. A múzeumtúrák kedvelői számára abszolút bakancslistás hely! Ha az épület és ritka ereklyéi még önmagukban nem lennének elég csábítóak, akkor gondoljunk az Ermitázsnál „őrt álló” cicákra is, akik megédesítik a múzeum felfedezését.